مدیرعامل اویک: پتروشیمی دهلران یک مینی‌عسلویه‌ است

مدیرعامل اویک: پتروشیمی دهلران یک مینی‌عسلویه‌ است، دومین همایش «صندوق ثروت ملی و عدالت بین نسلی» با سخنرانی صالح آبادی ، رییس کل بانک مرکزی، پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، بذرپاش رییس دیوان محاسبات کشور، غضنفری رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی و شمس، مدیرعامل گروه اویک برگزار شد.

به گزارش خبرانرژی به نقل از روابط عمومی اویک، این همایش ۲۷ اردیبهشت در راستای تبیین فرامین مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و دولت سیزدهم در خصوص صیانت از ثروت ملی و انتقال آن به نسل های آینده در قالب سرمایه های ماندگار و مولد و اعلام سیاست های تسهیلاتی و رویکرد جدید صندوق توسعه ملی با عنوان «صندوق ثروت ملی و عدالت بین نسلی» برگزار شد.

در این همایش تهدیدها و فرصت‌ها و راهکارهای تنوع بخشی به منابع و اثربخشی به مصارف صندوق توسعه ملی مورد بررسی قرار گرفت.

در بخشی از مراسم مدیرعامل گروه اویک در خصوص تامین مالی بخش خصوصی در حوزه نفت و گاز به ارائه سخنرانی و معرفی طرح پتروپالایش دهلران پرداخت و این طرح عظیم ملی که شامل NGL3100، ایستگاه تقویت فشار و پتروشیمی دهلران و واحدهای مختلف پتروشیمی می‌شود را مینی عسلویه‌ای دانست که منطقه دهلران را متحول خواهد کرد.

وی مجموع ارزش محصولات صادراتی سالانه پروژه‌های دهلران را حدود یک میلیارد دلار ذکر کرد و گفت: در صورت تکمیل این پروژه‌ها ارزش محصولات آنها روزانه حدود 3 میلیون دلار می‌شود که می‌تواند نقش موثری در توسعه منطقه دهلران داشته باشد.

به گفته شمس، حدود ۶۰ درصد اقلام این طرح به ارزش ۲۵۳ دلار، ایرانی است که با رهنمودهای مقام معظم رهبری و پای کار آمدن صنعت محقق شده و دستاورد بسیار بزرگی است، در حالی که در سال‌های گذشته دستیابی به چنین رکوردی آرزوی صنعت نفت بوده است.

مدیرعامل گروه اویک در خاتمه، تعدد ذینفعان و تصمیم گیران، مشکلات ترخیص کالا از گمرک، انتقال ارز به سازندگان خارجی، غیر قابل پیش بینی بودن نرخ تورم در مقایسه با برآورد اولیه قراردادی و تحمیل هزینه های تضامین بانکی را از مهمترین موانع اجرای پروژه‌ها دانست و پیشنهاداتی جهت رفع موانع ارائه داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.