توسعه اقتصادی بدون توجه به منابع آبی نشدنی است

به گزارش  خبر انرژی: علی‌اکبر محرابیان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به نگاه وزارت نیرو برای تامین آب در هر شرایطی، اظهار کرد: باید از دو جنبه به این مساله نگاه شود یک منظر برنامه‌ریزان و مدیران توسعه شهر، اقتصاد و صنعت است و منظر دیگر مربوط به مردم می‌شود.

توسعه اقتصادی بدون توجه به منابع آبی نشدنی است،  وزیر نیرو با بیان این‌که ۷۰ درصد جمعیت کره زمین در سواحل مستقر هستند و عمده این میزان جمعیت برای تامین آب از آب دریا استفاده می‌کنند، تصریح کرد: این آب پایدار است و با روش‌های ارزان می‌توان آن را شیرین کرد تا در بخش شرب و اقتصاد قرار بگیرد، اما اگر در داخل سرزمین به دور از آب‌های آزاد به دنبال توسعه باشیم راهی به جز توجه به منابع آبی نداریم.

به گزارش  خبر انرژی: علی‌اکبر محرابیان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به نگاه وزارت نیرو برای تامین آب در هر شرایطی، اظهار کرد: باید از دو جنبه به این مساله نگاه شود یک منظر برنامه‌ریزان و مدیران توسعه شهر، اقتصاد و صنعت است و منظر دیگر مربوط به مردم می‌شود.

وی اضافه کرد: از نظر مردم وزارت نیرو باید تامین آب کند، اگر فردی طبق قانون و مقررات وارد بخش صنعت و یا کشاورزی شود و یا منزلی را در اختیار داشته باشد، وزارت نیرو باید به آن خدمت برساند اما از منظر برنامه ریزان، اگر این انتظار وجود دارد که بدون قاعده و بدون توجه به منابع آب توسعه اتفاق بیفتد و انتظار داشته باشند که آب تامین شود باید بگوییم که نشدنی است.

آب قابل تولید و واردات نیست

محرابیان با بیان اینکه منابع آب کشور محدود است، گفت: اگر یک روزی در کشور یک ماده غذایی و یا یک ماده اساسی پیدا نشود می‌توان آن را تولید و یا وارد کرد اما آب نه قابل تولید و نه واردات است. آب تجدید پذیری که  عنصر حیاتی بوده، دائم در چرخه طبیعی در جریان است و در گذر زمان نیز منابع آن به دلیل شرایط اقلیمی و رشد جمعیت و رشد اقتصاد محدودتر می‌شود؛ بنابراین باید از آبی که داریم به دقت مراقبت شود و اگر توسعه‌ای اتفاق می‌افتد متناسب با منابع آبی کشور باشد.

ایران در صدر جدول جهانی ایجاد دسترسی به آب شرب شهری و روستایی

وی با اشاره به وضعیت تامین منابع آبی در کشور، اظهار کرد: ایران از نظر آبرسانی و دسترسی به آب به گواه بانک جهانی در صدر کشورهای جهانی قرار دارد. اقدامات عظیمی در حوزه آبرسانی و طرح‌های تامین آب انجام شده است و همچنان تلاش می‌کنیم طرح‌های آبرسانی کشور را هم در بخش شهری و هم در بخش روستایی با سرعت بالاتری پیش ببریم که برای هر دو آن نیز برنامه‌های را در دستور کار داریم.

وی اضافه کرد: وضعیت آبرسانی به شهرها و روستاها به طور مداوم رصد می‌شود؛ خیلی از این طرح‌ها نیازمند توسعه هستند، در برخی روستاها طرح‌های مختلفی در قالب طرح جهاد آبرسانی در حال اجراست که مجموعه این اقدامات موجب می‌شود پایداری منابع آبی در تامین آب افزایش یابد.

وزیر نیرو با بیان اینکه در نقاطی که در طول این دوسال عملیات آبرسانی انجام شد با کمترین مشکل مواجه بودیم، اظهار کرد: مهم‌ترین کار سرعت بخشی به کارهای نیمه تمام است تا شهرها و روستاها از آب پایدار برخوردار باشند.

استفاده چندجانبه از یک شبکه، عامل افت فشار آب

محرابیان با بیان این‌که با توجه به تشدید گرما میزان مصارف افزایش پیدا می‌کند، گفت: باتوجه به اینکه تعداد خطوط و شبکه محدود است در برخی از مناطق کشور مصارف خانگی و غیرخانگی از یک شبکه انجام می‌شود که از نظر قانونی کار صحیحی نیست.

وی با بیان اینکه طراحی شبکه براساس مصارف خانگی، شرب و بهداشتی تعریف شده و اگر مصرف دیگری از این شبکه صورت بگیرد طبیعتا شبکه ظرفیت ندارد و در طول مسیر شبکه افت فشار اتفاق می‌افتد، گفت: در برخی نقاط کشور با توجه به وضعیت بارش مسائلی داریم که تلاش می‌کنیم با اجرایی طرح‌های اضطراری منابع آبی را تقویت کنیم به همین دلیل در نقاط مختلف چنین پروژه‌هایی را در دستور کار داریم.

از حق‌آبه هیرمند کوتاه نمی‌آییم

وی با اشاره به وضعیت آبرسانی در منطقه سیستان گفت: مهم‌ترین مساله حق‌آبه هیرمند است که توسط کشور همسایه در طول این دو سال اقدام نشده، این مطالبه ما است و از این مطالبه قانونی عقب نمی‌کشیم ولی در عین حال طرح‌هایی را در این منطقه اجرایی می‌کنیم که در بخش شرب مردم با مشکل مواجه نشوند. امیدواریم طرح‌ها یکی پس از دیگری به بهره‌برداری برسد و بدون نگرانی آب شرب مشترکان تامین شود.

مدیریت آب از جو تا دریا

محرابیان با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای استفاده از منابع آب جوی اظهار کرد: امروزه مدیریت آب از جو تا سفره‌های زیرزمینی و تا دریا یک مدیریت یکپارچه و مستمری است در گذشته گفته می‌شود که از زمان بارش مدیریت آب صورت می‌گیرد اما امروز این ادبیات تغییر کرده است.

وی ادامه داد: کشورهای پیشرفته آب را از جو تا سفره‌های زیرزمینی مدیریت می‌کنند. در ایران نیز با استفاده از علوم و فناوری‌هایی که در کشورهای پیشرفته متداول است از ظرفیت‌های دانشمندان استفاده و تلاش می‌کنیم که این مدیریت به نحو احسن انجام شود.

وزیر نیرو با اشاره به نحوه مدیریت منابع آبی تصریح کرد: این مدیریت بخشی مربوط مدیریت منابع، پیش بینی‌ها، و بخشی مربوط به اقداماتی است که مطابق با قوانین و مقررات بین‌المللی شناخته شده در خصوص بارورسازی ابرها انجام می‌شود.

سامانه‌ای برای رصد منابع آبی

محرابیان با بیان این‌که در مدیریت منابع آب سامانه‌ای را وزارت نیرو به بهره‌برداری رساند که با استفاده از آن می‌توان اطلاعات علوم جوی را متمرکز کرد و با استفاده از اطلاعات پویا و تلفیق آن ابزار مناسبی برای مدیریت منابع آبی در اختیار داشت، گفت: این اطلاعات برای بخش وزارت نیرو، اساتید دانشگاهی و دانشمندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.