روسیه در توسعه میادین نفتی ایران مشارکت می‌کند

به گزارش خبرانرژی به نقل از صنعت‌صنف، علیمراد فیاض: آیین امضای تفاهم‌نامه توسعه یکپارچه میدان مشترک نفتی آزادگان بین شرکت ملی نفت ایران، بانک‌ها و شرکت‌های اکتشاف و تولید، ۱۴تیرماه با حضور معاون اول رییس جمهوری، وزیر نفت، رییس سازمان برنامه و بودجه، مدیرعامل شرکت ملی نفت و مدیران بانک‌های خصوصی و دولتی و شرکت‌های اکتشاف و تولید داخلی به امضا رسید.

تقویت همکاری‌های ایران و روسیه در حوزه انرژی وارد فاز راهبری می‌شود، در تازه‌ترین اطلاعات از این همکاری، به نظر می‌رسد روسیه در توسعه میادین اولویت‌دار ایران مشارکت می‌کند.

به گزارش خبرانرژی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در این مورد گفت: اولویت وزارت نفت توسعه میدان‌های غرب کارون و نیز میدان‌های مشترک با قطر و عربستان است، اما در توسعه میدان‌ها از گذشته عقب‌ماندگی‌هایی وجود دارد، هرچند اکنون خوشبختانه همکاری‌های خوبی با کشورهای منطقه و روسیه برای توسعه این میدان‌ها صورت گرفته است.

به گفته وی آخرین وضع فروش نفت و توسعه میدان‌های مشترک نفتی در نشست کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بررسی شد.

مالک شریعتی‌نیاسر در تشریح نشست دیروز (یکشنبه، ۲۴ مهرماه) کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی که با حضور محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران برگزار شد، گفت: در ابتدای این نشست محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گزارشی درباره وضع میدان‌های مشترک نفت و گاز و برنامه‌های توسعه‌ای و نگهداشت آنها ارائه کرد.

وی افزود: گزارش دوم نیز درباره وضع فروش نفت، میعانات و فرآورده‌های نفتی و درآمدهای حاصل از آن برای کشور بود که باید طبق قانون بودجه ۱۴۰۱ محقق شود.

شریعتی‌نیاسر درباره گزارش فروش و صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی به‌عنوان گزارش دوم مدیرعامل شرکت ملی نفت در کمیسیون انرژی مجلس گفت: با وجود مشکلات در این حوزه ناشی از تحریم و برخی چالش‌ها مانند شیوع بیماری کرونا که در مقاطعی سبب افت صادرات شد، اما در مجموع روند صادرات رضایت‌بخش است، البته باید تلاش بیشتری شود تا در پایان سال آنچه را که در قانون برای فروش نفت و فرآورده‌های نفتی آمده، محقق کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.